Понеділок, липня 13, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Жіноча винахідливість

Мільйон предметів, яких ми торкаємось або бачимо по телебаченню хтось винайшов і чимала заслуга тут жінок. В ЦНБ Харківського університету відбулась виставка незвичайних речей, які винайшли жінки для повсякденного вжитку.
Екологічно чиста майка, підгузки, що розкладаються після використання, пустушка для надання наркозу немовлятам та два велосипеди: один із сидінням овальної форми для того, щоб їздити у спідниці, другий – із крильцями-підтримувачами для багажника, щоб перевозити пакети з їжею та не розгубити все в дорозі – це перше, що кидається у вічі. Навкруги багато вражаючих речей та описів до них.
Наприклад, Інгер Ларсон працює архітектором і дуже любить читати. Але всі знають, як важко зберегти руки теплими під ковдрою під час читання. Її винахід запатентований, виробляється в Італії й продається в Швеції, Норвегії та Німеччині. Це ковдра із рукавами. Ідея в Інгер виникла тоді, коли на день народження їй подарували легкий, але теплий халат з флісу. Іменинниця одягала його навпаки, коли сідала читати. Так у 2003 році з’явилась ковдра для читання.
А Лайла Унгрен в 2009 році стала першою жінкою, яка отримала премію Полгема Спілки дипломованих інженерів Швеції. Її нагородили за визначний винахід – зелена кнопка. Ніхто й не здогадувався, що колись кнопки швидкого виклику – саме зеленої – не було на мобільному телефоні. Лайла працювала у телефонній компанії з 1956 року. Наприкінці 70-х років мобільники були цілковитою новинкою та передбачалося, що вони працюватимуть як звичайні: спочатку з’єднання з мережею, потім набір одного номера. На це витрачалось 15 секунд. У Лайли виникла ідея: спочатку номери запам’ятовувались на мікропроцесорі, а тоді відбувалось з’єднання з мережею шляхом натиску на зелену кнопку. Завдяки цьому виклик забирає усього дві секунди.
Експозиція є частиною спільного проекту Шведського інституту, Національного музею науки і техніки в Стокгольмі, Посольства Швеції в Україні, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна (соціологічний факультет) та Гендерного інформаційно-аналітичного центру «КРОНА» (Харків).
Виставка «Творчі жінки. Винаходи та інновації зі Швеції» має на меті підтримку жіночого винахідництва та технічної творчості, мотивування жінок до традиційно чоловічих видів діяльності, стимулювання креативного мислення дітей, підлітків та дорослих.


С. БУРИК.