П'ятниця, травня 20, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

З перших вуст. Фізичний факультет

Фізичний факультет

Проф. Р. В. ВОВК, декан фізичного факультету:


– Історія фізичного факультету крокує поруч із історією Харківського університету від дати його заснування. Розвиток фізики в університеті починається з кафедри теоретичної та експериментальної фізики, яка була складовою відділення фізичних і математичних наук і нараховувала лише чотири співробітника. За двісті з чвертю років ця невелика кафедра перетворилася на факультет з потужним навчальним та науковим потенціалом. Підготовку студентів здійснюють співробітники 9-ти кафедр, які щорічно випускають сотні висококваліфікованих фахівців.

…В 1997 р. закінчив фізичний Олег Валерійович ШЕХОВЦОВ – заступник декана з загальних питань, доцент кафедри експериментальної фізики, кандидат фізико-математичних наук, спеціаліст у галузі фізики твердого тіла. Ще один заступник декана, але з навчальної роботи, – Дмитро Володимирович РОХМІСТРОВ – випускник 1999 р.,  кандидат фізмат наук, працює старшим викладачем на кафедрі фізики твердого тіла.

…Олексій Вікторович САМОЙЛОВ захистив кандидатську дисертацію 2010 р., працює на посаді доцента кафедри фізики Українського державного університету залізничного транспорту. Ще одним випускником факультету, а нині – провідним співробітником кафедри фізики низьких температур є доктор фізико-математичних наук Олександр Миколайович ГРИБ. Вже 60 років наш факультет має стійкі зв’язки з Університетом Павла Йозефа Шафарика в Кошицях. Директор Інституту фізики цього закладу Олександр Фехер є Почесним доктором Харківського університету. Тож там вже продовжує навчання та працює близько 20 студентів нашого факультету. Серед них і Олександр ОНУФРІЄНКО – випускник 2014 року. До цієї плеяди належить і Дмитро ЛОТНИК, випускник 2005 року, кандидат наук.. У Празі в чеському Інституті фізики зараз трудиться ст. викладач кафедри теплофізики і молекулярної фізики Сергій ЧЕРТОПАЛОВ. У 2006 р. закінчив фізичний факультет Захар МАЙЗЕЛІС, трьома роками пізніше він захистив кандидатську дисертацію. Після дворічного стажування в США працює доцентом на кафедрі теоретичної фізики. Під його керівництвом об’єднана команда фізичного і фізико-технічного факультетів виграла чемпіонат світу з фізики, що проходив у 2017 році у Швеції.

Ціле сузір’я імен… Це говорить про те, що ми даємо наукову продукцію найвищої якості!

Учений і майстер спорту

ВІД РЕДАКЦІЇ. У 2005 р. закінчив фізичний факультет Олександр ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ – доктор фізико-математичних наук, приват-доцент Франкфуртського університету імені Ґете та двічі кандидат… у майстри спорту. Захистив докторську дисертацію у 32 роки, та у тому ж віці пройшов габілітацію – процедуру, після проходження якої претендентові присвоюється титул габілітованого доктора (doctor habilitatus), який надає право на заняття професорської посади в університеті. За версією Web of Science станом на жовтень 2019 року Олександр має 89 наукових статей та ця кількість продовжує збільшуватися.


…У школі обирав із чотирьох технічних вузів, зупинився на  фізичному факультеті Каразінського. У різні роки спецкурс для старших класів 144 гімназії, в якій навчався Олександр Добровольський, вели викладачі фізичного факультету Володимир Сергійович КРИЛОВСЬКИЙ та Руслан Володимирович ВОВК. Темою другої МАНівської роботи стала «Акустика приміщень і реверберація звуку». Робота виборола призове місце, а школяра Сашу без іспитів зарахували до університету на фізичний факультет вже в середині навчального року. У студентські роки Олександр В’ячеславович звертав увагу на  стиль викладання матеріалу, смислові акценти викладачів. «Мені запам’яталося, що кожен викладач привносив своє, а їхні підходи доповнювали один одного»,  каже Олександр. Перший досвід роботи студента був пов’язаний з радіоелектронікою, розробкою пристроїв з захисту інформації на одному з харківських приватних підприємств та тривав 10 років. А зараз вчений знаходиться у процесі переїзду з Франкфурта-на-Майні до Відня. Після ще десяти років роботи науковцем та викладачем у Німеччині починає новий етап життя у якості керівника лабораторії Віденського університету, в якому навчався та працював Ервін Шредінгер – один із творців квантової механіки.

Наукова діяльність Олександра Добровольського – якщо викласти дуже коротко – базується на «чотирьох колонах»: це фундаментальні явища – надпровідність, магнетизм, нанотехнології та схемотехніка надвисоких частот. Дослідник пояснює: «Зараз у всіх в руках величезні телефони, які менше не стають. Був час, коли вони зменшувалися, тепер же додається все більше і більше функціоналу. Те ж саме відбувається і з персональними комп'ютерами. Тобто ми наближаємося до межі зменшення розмірів електричних схем. Далі можна розвиватися або еволюційним шляхом, або революційним. Великі корпорації інвестують у розвиток квантових комп’ютерів, але не факт, що для звичайних побутових завдань такі інновації будуть кращими. Тоді що можна зробити еволюційно? У всіх наших схемах використовується носій заряду – електрон, який крім самого заряду має ще додатковий ступінь свободи – спін. Останніми роками розвивається вже не лише електроніка, а й спінтроніка. Це дає можливість сподіватися, що скоро ми зможемо працювати з ще меншими і більш швидкими приладами, які споживатимуть менше енергії.

…У роботі досліднику допомагає спортивне минуле. Олександр Добровольський займався спортивним орієнтуванням, входив до збірної команди України та отримав розряд КМС. Ще раз КМСом став зі спортивного туризму, подорожував далекими країнами, був керівником близько 30 і учасником 22 спортивних походів.