П'ятниця, грудня 03, 2021

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Пам’ять

Пам’ять

 

Б. В. Новіков

 


З сумом сповіщаємо, що 30 березня пішов із життя відомий український учений, доктор фізико-математичних наук, професор кафедри інформатики механіко-математичного факультету Борис Володимирович НОВІКОВ.

- Це велика втрата не тільки для харківської математичної школи, а й для української математики в цілому, - говорить завідувач кафедри Сергій Юрійович ФАВОРОВ, - адже Борис Володимирович був унікальним ученим, єдиним висококласним алгебраїстом Харківщини, одним із кращих науковців, які працюють у цьому напрямку в Україні. Він залишив велику спадщину - роботи в області гомологій і когомологій напівгруп, більше півсотні публікацій у провідних математичних журналах світу. Визнанням його математичних досягнень були запрошення і участь у міжнародних конференціях в Угорщині, Румунії, Німеччини, Югославії, Бразилії.

Коротка біографія.

Б. В. Новіков народився 1 березня 1946 року в Ташкенті. У 1969 році закінчив механіко-математичний факультет Харківського університету і незабаром після цього став працювати науковим співробітником, а потім і провідним науковим співробітником, керівником теми в науково-дослідної частини Харківського університету. У цей час він працює над кандидатською дисертацією «Проективні уявлення і когомології напівгруп» під керівництвом професора Л. М. Глузкіна , яку успішно захищає в 1980 році. Наприкінці вісімдесятих років Борис Володимирович брав активну участь у політичних процесах. У 1999 році він успішно захищає докторську дисертацію «Когомології напівгруп». Борис Володимирович стає професором кафедри теорії функцій і функціонального аналізу.

- Борис Володимирович багато зробив для кафедри і факультету, - коментує Сергій Юрійович. - Він читав лекції з лінійної загальної алгебри, наповнюючи їх сучасним змістом. Додатково викладав для студентів численні спецкурси з теорії когомологій, теорії напівгруп, теорії кілець, теорії гомологій. Він вів семінар з криптографії. Також під його керівництвом захистилося близько десятка бакалаврських та магістерських дипломних робіт, 2 кандидатські дисертації (Л. Полякова, М. Хрипченко).

Борис Володимирович був заступником редактора журналу «Дискретна математика» і членом редколегії «Українського математичного бюлетеня», входив до Програмного комітету щорічної Української алгебраїчної конференції.

В останні роки Борис Володимирович захопився застосуваннями «чистої» алгебри. Виявилося, що дуже спеціальний розділ алгебри - теорія часткових дій групи, що бере початок у функціональному аналізі, має застосування в кібернетиці. Борис Володимирович переходить працювати на кафедру інформатики.

- Напрямок алгебри, яким Борис Володимирович став цікавитися, новий, - продовжує Сергій Юрійович. - Досліджуючи цю тему, професор тісно співпрацював з бразильським університетом Сан-Пауло. У Бориса Володимировича були грандіозні плани. Він отримав грант і на півроку поїхав займатися науковою роботою до Бразилії. На жаль, тривала ця робота тільки місяць.

У Бориса Володимировича було багато друзів в університеті, у місті, в Україні. У їх пам’яті він назавжди залишиться яскравою, інтелігентною особистістю, завжди готовою допомогти. Університет важко переживає цю непоправну втрату.


М. НІК.