П'ятниця, липня 10, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Студенте університету! З тобою розмовляє держава!

Студенте університету! З тобою розмовляє держава!

Найкращі друзі людини 

 

 

ВІД РЕДАКЦІЇ. Святкування 40-річчя рубрики «Студенте університету! З тобою розмовляє місто» триває. Напередодні новорічних свят наш спецкор Людмила РІЧКОВА побувала на конефермах Коломацького району Харківської області.

…Український етнолінгвіст Віталій Кононенко твердить, що кінь уособлює для українця вільне життя, нескорений дух, стрімкість дій та вчинків. Кінь невід’ємний від козака, отож і від ідей волелюбства, свободи. Часи козацтва давно уже минули. Зараз ХХІ століття. Але технічний прогрес не змінив ставлення волелюбної нації до цієї тварини.

…Ми в селі Петропавлівка Коломацького району Харківської області. Тут знаходиться сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Діна», яке займається розведенням коней. Ще не встигли в’їхати на ферму, як із-за пагорба нас зустрічає табун. Біля входу зустрічає керівник ферми В. В. ЯНЕНКО.

— Ми займаємося вирощуванням коней з метою реалізації із 1997 року, — говорить Валерій Володимирович. — Щороку продаємо 10 голів у різні приватні організації. Коні користуються попитом. Догляд за ними завжди окупається, ще й прибуток маємо. У господарстві зараз налічується 23 голови новоолександрійської ваговозної породи.

З історії... Початок роботи з виведення ваговозної породи коней на Україні припадає на 1868 рік, коли в Полтавську область були завезені ваговози із західноєвропейських країн, переважно з Бельгії. До 1941 року українці намагалися вивести породу коней високої працездатності. Так в 1948 році був створений новоолександрівський (український) тип ваговоза, офіційно визнаний 31 грудня 1970 року. Коні цієї породи невеликі, масивні, мають гармонійну будову тіла, суху конституцію, енергійний і разом з тим врівноважений темперамент, відрізняються досить високою працездатністю, довголіттям  і продуктивністю. Максимальне тяглове зусилля 670 кілограм.

— Яку ж роботу треба провести, щоб отримати одного представника цієї породи?

— Усе проводимо планово, — говорить Валерій Володимирович. — Коли тварина народжується, вона одразу отримує власний паспорт, де вказана її кличка, рік народження, місце народження, батьки, бабусі і дідусі аж до п’ятого коліна (це вказує на чистокровність представника), а також графічний опис коня — масть, усі позначки на тілі. Кличка для коня обирається особлива. Перша літера клички тварини має збігатися з першою літерою клички її матері. Також у слові, яким потім назвуть коня, має міститися  перша літера клички батька. Наприклад, коня звуть Жорик (мати — Жакліна, батько — Регіон). Новонароджена тварина ходить в табуні з матір’ю. Коли їй виповнюється півтора роки, ми починаємо одягати їй збрую та об’їжджати. З двох років або продаємо коней, або залишаємо у господарстві для розмноження.

Доглядом коней займаються конюхи. Час від часу тварин слід купати, чистити копита, підстригати гриву. Влітку тварини випасаються на луках, а взимку коні харчуються соломою, сіном, буряком, зеленою масою.

Ми познайомилися з Трояндою, Дорою, Капіталом… Темпераментні тварини спочатку не підпускали незнайомців, але потім нам вдалося навіть покататися на них…

На цій «теплій» ноті переходимо до сусіднього села Покровка, де  знаходиться ТОВ «Мрія». Якщо СТОВ «Діна» вже понад 15 років займається розведенням коней, то це господарство — лише з 2011 року. Директор  ТОВ «Мрія» В. Л. МАНЬКО:

— Ми розводимо українську верхову породу, а також нещодавно закупили одного представника чистокровної верхової породи.

Українська верхова порода. Над її виведенням було розпочато роботу після закінчення Великої Вітчизняної війни. У 1992 році порода була випробована і затверджена як самостійна. У цілому це коні з правильним екстер’єром і вираженим верховим типом. Працездатність коней цієї породи виражається у високій жвавості на галопі, виробленої протягом довгого періоду їх скакових випробувань, а також в добре виражених спортивних здібностях.

ТОВ «Мрія» може пишатися наявністю 5 голів цієї породи. Кілька років тому товариство закупило дві кобили: Волюшку і  Бархотку. Вони дали потомство — трьох жеребців (Василь, Вибір, Воробей). Віктор Леонтійович:

— Ця порода була виведена для потреб кінного спорту, тому ми плануємо їх продавати, а також брати участь у змаганнях.

Щодо англійської чистокровної породи.  Вона була виведена в Англії на межі XVII і XVIII століть. Англійці називають її «thoroughbred» — тобто «виведена в досконалості». Офіційною датою створення породи вважається 1793 рік — рік видання першого тому «Англійської племінної книги коней чистокровної верхової породи». Коні чистокровної верхової породи найбільш жваві серед усіх інших порід коней. На коротких і середніх дистанціях (до 2800 метрів) сучасні чистокровні коні розвивають швидкість близько 60 кілометрів у годину, на довгих дистанціях (понад 3000 метрів) — рухаються зі швидкістю 55 кілометрів за годину.

Справжньою гордістю господарства є жеребець цієї породи Брас. Його зовнішній вигляд справді вражає. При його витонченій спортивній будові тіла, кінь здається просто велетнем. Його зріст складає 1 метр і 85 сантиметрів (зріст коня вимірюється по спині). За нашим проханням Олександр ГЕРАСИМЕНКО продемонстрував кілька трюків на Брасі. А його помічник Михайло КІКОТЬ об’їжджав жеребця української верхової породи Василя.

Запитую у Віктора Леонтійовича:

— Як би Ви могли описати характер коней?

— Характер тварини залежить від породи. Є спокійні, є темпераментні, які демонструють свою силу, впертість. А взагалі — це дружні і вірні тварини. І надзвичайно волелюбні. Їх не можна не любити! Коні — найкращі друзі людини.