Неділя, вересня 20, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Як все починалося...

Музею історії – 40!

Як все починалося…


40 років тому 30 грудня 1972 р. був урочисто відкритий Музей історії Харківського університету – один з перших музеїв історії вищих навчальних закладів України. Усе почалося з наказу ректора від 25 листопада 1971 р., коли була організована ініціативна група на чолі з доцентом кафедри наукового комунізму Валентиною Іларіонівною Астаховою (нині доктором історичних наук, почесним ректором Харківського гуманітарного університету «НУА»). Розпочалась напружена робота з пошуку документів у центральних та обласних архівах, у рукописних фондах бібліотек, були встановлені зв’язки з ветеранами, членами родин видатних учених, збиралися спогади, книги, рукописи, які стали першими експонатами музею. Так формувалися музейні фонди. За даними на 1975 р. вони вже нараховували 8038 одиниць зберігання.

Музей розмістився у правому крилі на другому поверсі головного корпусу університету. Для функціонування музею була створена Рада музею, яку очолила В. І. Астахова. За активну роботу з виховання молоді та збереження історичної пам’яті постановою колегії Міністерства культури СРСР від 25 вересня 1978 р. музею історії університету було надано звання "Народний музей".

Пріоритетними формами роботи були патріотичне виховання та профорієнтація молоді. В 1980-і рр. в Харківському університеті було створено відділення екскурсоводів на факультеті громадських професій. У зв'язку з підготовкою до святкування 200-річного ювілею Харківського університету наказом ректора від 25 березня 2002 р. музею виділено нове приміщення (на другому поверсі центрального корпусу), де ми сьогодні і знаходимося. Була розроблена нова концепція музею, яка передбачала поділ музейного простору на кілька функціональних зон. Переобладнання музею було здійснено за фінансової підтримки Асоціації випускників, викладачів і друзів Харківського університету. Оновлений музей гостинно відкрив свої двері у день народження університету.

ВІД РЕДАКЦІЇ. ЧИТАЙТЕ У НАСТУПНОМУ НОМЕРІ інтерв’ю з Валентиною Іларіонівною АСТАХОВОЮ.

І. КАЛІНІЧЕНКО, головний хранитель.