Субота, червня 10, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Людина епохи

Пам’ять

 

Людина епохи


Десять років минуло з того дня, як з життя пішла Олена Олександрівна ЯКУБА –  видатний соціолог, педагог, заслужений професор університету, людина, яка стояла у витоків соціологічної освіти та соціологічної науки у колишньому Радянському Союзі, в Україні, у Харківському університеті. Саме завдяки наполегливості та цілеспрямованості Олени Олександрівни в нашому університеті у далекому 1963-му була відкрита одна з перших у СРСР соціологічна лабораторія, у 1980 році – одна з перших в Україні кафедра соціології, а через десять років – перший у нашій країні соціологічний факультет.


Вже десять років у стінах alma mater студенти не чують її глибоких лекцій, колеги – розумних настанов, а друзі – цінних порад. Людина залишила наш світ, але справа її життя не згасла. Вона живе у серцях та душах її вихованців, які з трепетом бережуть традиції, започатковані Вчителем. Олена Олександрівна залишила нам багато: наукову школу, факультет, учнів, атмосферу творчості та доброзичливого ставлення до студентів та колег. Університет її пам’ятає…


Л. Г. СОКУРЯНСЬКА, завідуюча кафедрою соціології:
– Не віриться, що пройшло вже десять років, як немає з нами Олени Олександрівни. Вона завжди була та й досі залишається для нас людиною, завдяки якій ми відбулися. Відбулися як дослідники, викладачі, як особистості. Завдяки її грандіозним зусиллям сьогодні існує наш факультет. Принципи роботи, які вона започаткувала, ми намагаємося зберігати й нині. Звіряємо своє життя з життям Олени Олександрівни. Для мене особисто вона була не тільки Вчителем, але й старшим товаришем, однодумцем. Сьогодні ми намагаємося донести до наших студентів, аспірантів, молодих колег, які, на жаль, не мали щастя спілкуватися з Оленою Олександрівною, яким видатним ученим та яскравою особистістю вона була. Я починаю розповідати про Олену Олександрівну Якубу, голову Харківської соціологічної школи, вже на першому курсі, а також, коли викладаю «Вступ до соціології». Ми обов’язково згадуємо її на всіх факультетських заходах. Її ім’ям названо міжнародну конференцію – Якубінська наукова сесія, яка 6 квітня відбулася вже вдев’яте.


А. І. АНДРЮЩЕНКО, доц., викладач кафедри соціальної роботи і соціології управління:
– Олена Олександрівна була моїм керівником, близьким другом, колегою, високошановною людиною. Ми почали співпрацювати з 1965 року. Таких людей, як Олена Олександрівна, сьогодні важко знайти. Вона була видатним ученим, виключно порядною людиною, мала глибокі моральні переконання. На мою думку, усе те, що ми маємо сьогодні, – це результат її діяльності. Коли ми починали роботу, соціологія була напівлегальною наукою. І яких коштувало зусиль Олені Олександрівні, аби змінити таке становище. Вона була відданою своїй справі. Харизматична особистість, наполеглива та бойова. А як вона переживала за кожного члена колективу! Мала  високу ідею – виховати у своїх учнях вірність професії. Робота з учнями у викладача будувалася на співпраці та партнерських стосунках. Для мене Олена Олександрівна – дійсно унікальна людина.


В. М. НІКОЛАЄВСЬКИЙ, професор, декан соціологічного факультету:
– Олена Олександрівна була своєрідною особистістю, людиною, яких небагато довкола. Вона мала особливу манеру поведінки: неголосно розмовляла, я не пригадую, щоб коли-небудь підвищувала голос. Глибина, цілеспрямованість, мудрість – її невід’ємні якості. Олена Олександрівна була стриманим і далекоглядним лідером. Я пам’ятаю, як на другому курсі вона викладала нам курс із соціології. Сьогодні мені зрозуміло, що тоді багато хто з нас, студентів, не розумів усієї глибини її думок, але захопити вона змогла. Завдяки її запрошенню я став соціологом. Думаю, Олена Олександрівна добре розбиралася у людях. Вона бережливо, уважно ставилася до своїх колег та підлеглих. Клімат, принципи, за якими формується атмосфера на факультеті, фактично закладені ще Оленою Олександрівною. Вона була моїм наставником, підтримувала, підказувала, допомагала.


Вже вісімнадцять років щоосені соціологічний факультет проводить Харківські соціологічні читання, ініціатором яких була Олена Олександрівна. Вони щороку збирають науковців із провідних соціологічних центрів не тільки України, а й інших країн Європи. А мрією Олени Олександрівни було створення  меншого за масштабом заходу. Ним стала науково-практична сесія (весняні читання), яку щовесни проводить наш факультет разом із Харківським відділенням Соціологічної асоціації України і яка з 2004 року носить ім’я Олени Олександрівни ЯКУБИ.


Т. ЛІСНЯК.