Вівторок, серпня 04, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Вшануймо імена

Вшануймо імена


Університет має прекрасний спосіб вшанування своїх видатних діячів – іменні аудиторії. Традиція називати аудиторії іменами вчених, діяльність яких була пов’язана з нашим університетом, підтримується і на фізичному. Сьогодні тут «живі» іменні аудиторії: імені К. Д. Синельникова (7-й поверх), імені М. П. Барабашова (4/30) та імені В. Г. Хоткевича (4/45).
К. Д. Синельников був видатним вченим, академіком АН УРСР. Він обіймав посаду завідувача кафедри експериментальної фізики, був директором Харківського фізико-технічного інституту АН УРСР і одним з ініціаторів створення фізико-технічного факультету. Цей видатний вчений був учасником першого в СРСР розщеплення ядра атому. Аудиторія імені К. Д. Синельникова вважається головною лекційною аудиторією фізичного факультету. Та й за матеріальним оснащенням це найкраща аудиторія. Тут зроблено ремонт, є нові меблі, мультимедіа, кондиціонери. Приміщення обладнане технічними засобами навчання за сприяння Південної залізниці і члена наглядової ради В. М. Остапчука. Студенти також люблять цю аудиторію.
Дві інші аудиторії, імені М. П. Барабашова та імені В. Г. Хоткевича, студенти згадують не так швидко, як першу. М. П. Барабашов – академік АН УРСР, директор астрономічної обсерваторії Харківського університету, а також його ректор (1943-1946 роки). Вчений займався фізикою планет. Він першим створив атлас зворотної сторони місяця. В. Г. Хоткевич –  член-кореспондент АН УРСР, відомий як один із засновників кафедри фізики низьких температур. У 1966-1975 роках він був ректором Харківського університету. Аудиторія його імені нещодавно відремонтована. А от аудиторія імені М. П. Барабашова – єдина з іменних, яка потребує оновлення. Декан фізичного факультету доц.. А. А. Завгородній згадує часи, коли іменних аудиторій було більше. За різних обставин деякі з них зникали. Так, зникла аудиторія імені І. М. Ліфшиця (6/42), коли це навчальне приміщення передали факультету післядипломної освіти. Забуття поглинуло і аудиторію імені Лялі Убийвовк (7/40).
Іменні аудиторії дають можливість студентам частіше стикатися зі згадками про вчених і пам’ятати, що за цією назвою стоїть ім’я  видатного вченого Харкова.

Не забуваймо героїв!

 


Герой, іменем якого названо цю іменну аудиторію на хімічному, Герой Радянського Союзу, вихованець хімфаку, який загинув смертю хоробрих у лютому 1943 р., визволяючи рідний Харків від фашистів. Він віддав життя, пішовши в безсмертя. Майже 50 років тому батарея Костянтина Миколайовича у складі 33-го гвардійського полку стояла насмерть у районі Змійова – Мерефи. Батарея відбивала напад 48-го танкового корпусу понад 10 годин! Бійці підбили 10 танків, сім бронемашин, 19 автомашин, сім гармат, п’ять кулеметів… У цьому кривавому месиві загинув і наш Костя. Бойові друзі поховали його в с. Соколово під Мерефою…
А до університету він повернувся іменною аудиторією імені Героя Радянського Союзу К. М. Курячого, яку створили вдячні нащадки тієї держави, якої вже немає на карті. Аудиторію підтримують і зберігають на хімічному. Студенти-хіміки знають багато про героя. Знають навіть, чим він прославився. Спасибі їм за це.
Не  забуваймо про своє коріння!


Дарина РОМАНІЧЕНКО, студентка.