Вівторок, серпня 04, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Подарунок читачам

Подарунок читачам


ВІД РЕДАКЦІЇ. До 195-річчя газети «Харківський університет» даруємо читачам нову рубрику – «Сторінками історії нашої газети». Викладачі, студенти, події, історичні епохи…Чим жив університет?  Що хвилювало його вихованців? Починаємо з найдавнішої підшивки, що збереглася.


1940 рік. Пожовклі від часу сторінки – крихкі і такі вразливі. 5 січня – перший номер «Харківського університету», тоді ще «За більшовицькі кадри». Всього – 45 номерів. Яка періодичність виходу – вирішити важко, адже довоєнні підшивки не зберглись, а тим, що маємо тепер, завдячуємо Лолі Мойсеївні Межовій. Вона по аркушиках збирала у ветеранів університету випуск за випуском. Ось напис олівцем – «учбова частина». Хтось із співробітників відділу зберіг і подарував редакції. Припускаємо, що перед Великою Вітчизняною газета виходила двічі на тиждень одним аркушем А3.
Напружений ритм життя університету 70 років тому відчуваємо і ми, його студенти ХХІ ст. Заклад живе активним життям, і газета разом з ним. Європою вже крокує Друга світова війна. СРСР веде війну з білофінами. А через 534 дні захищатись від фашистських загарбників доведеться Радянському Союзу. Але зараз – поки що 1940-й. 
Що ж відразу привертає нашу увагу? Разюча цілеспрямованість студентів і бажання підняти рейтинг свого університету, факультету, групи. У щорічних «Соціалістичних змаганнях», що згадуються не в одному випуску, беруть участь усі факультети!  Переможця визначають за найбільш високим середнім рівнем успішності. Ось отримав почесний «перехідний червоний прапор» університету за перше місце геолого-географічний. Найкращою стала 2 група ІІІ курсу цього ж факультету. Усі її студенти отримували лише «добре» та «відмінно». Із фотографій на нас дивляться всі переможці: Таран, Білик, Голуб, Доля, Застела… Староста – Запорожець, профорг – Абрамович, комсорг – Голуб. Відмінник навчання Сава Абаєв… У роки війни він, випускник-геолог 1941 р., відкриє в Якутії родовище карбункулів і стане лауреатом Ленінської премії. А тут ціла сторінка розповідає про учасників війни з білофінами; наступна – повідомлення, що тов. Віч, декан історичного готується до захисту кандидатської дисертації. Чи встигне він її захистити? Ми знаємо, що декан історичного у перший же день війни разом із студентами-добровольцями перший піде до військкомату і, геройськи воюючи на фронтах Великої Вітчизняної, впаде смертю хоробрих…
Ось А.К.Вальтер, майбутній академік, тільки-но захистив докторську дисертацію «Електростатичні генератори і їх застосування». Хімік, професор Хотинський відзначає 30-річчя наукової і педагогічної діяльності у стінах Харківського університету. На зимових канікулах 22 відмінники нагороджені поїздкою Тбілісі – Горі – Баку…А в номері на 8 березня ціла сторінка присвячена 15-річчю університетських дитячих ясел. Такі здоровенькі, засмаглі дітки університетських викладачів і співробітників на своїй дачі! Мами діток, М. Кенігсберг, М.Шахнович, М.Латишова та ін.. розповідають, як перші випускники ясел вже десятирічку завершують, а ясла працюють на бюджетні кошти. Як університет придбав у 1932 р. невелику садибу, куди вивозять дітей – 70 хлопчиків та дівчаток на оздоровлення на 3,5 міс.
Бачимо, що проф. О. В. Нагорний, майбутній академік, завершив роботу над монографією «Проблеми старіння і довголіття»… А 7 вересня до університету надійшло повідомлення про призначення Сталінської стипендії старшокурснику-філологу Ростиславу Мінаєву. Його кандидатуру висунули академік Булаховський, доцент-лінгвіст Ю. В. Шевельов, завідувач кафедри російської літератури М. П. Легавка… Слава Мінаєв не просто з гідністю носив звання високого іменного стипендіата: у роки війни він разом із своєю дружиною, випускницею філфаку, героїчно боровся із фашистами. Вони віддали за свій університет найдорожче – життя.
Кращими кімнатами гуртожитку стали №9 і 17 по вул. Артема. А ось у гуртожитку на Толкачівці в кінці жовтня (!!!) до цього часу ще не поставили скло у вікна. Чим ближче до сесії, тим більше відвідувачів у читальному залі ЦНБ… Перші наукові роботи гуртківців  кафедри колоїдної хімії опубліковані у наукових журналах. Філологічний факультет випустив сатиричну газету «Наголос». На її сторінках у жартівливій манері описані кумедні курйози на парах, відмічені студенти, які чимось «відзначились», висловлені незвичайні судження.
Та неймовірно здивував нас 20 випуск газети! Там розміщено статтю про талановитого студента фізико-математичного факультету, на котрого покладали великі надії, – Олексія Погорєлова, геніального математика і в майбутньому лауреата численних премій і нагород. А ми потім вчилися за його підручником. Іменна дошка Олексію Васильовичу знаходиться сьогодні на фасаді рідного університету. Далі – 26 жовтня газета вміщує фотографії переможців конкурсу на краще розв’язання задач з математики і фізики: Погрєлов, Паргаманик, Любарський. Для преміювання ректорат виділив 500 крб. (для порівняння, зарплатня доцента – 300 крб.).
Сподіваємось, що і вас охопить та ж сама цікавість, що й нас, і ви, шановні читачі, із задоволенням привітаєте нову рубрику!


Рубрику ведуть М. КОСАТОВА та К. АЛІНІНА