Понеділок, січня 18, 2021

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

90 років

Борис Андрійович ШРАМКО народився 17 січня 1921 року в місті Гомель. Він – висококваліфікований викладач-педагогом з багатим науковим стажем.
Під час роботи він повністю реалізував виховний, розвиваючий та освітній потенціал як професіонал, талановитий організатор, активний науковий діяч.
У 1965 р. захистив докторську дисертацію «Господарство племен Лісостепової Скифії VII-III ст. до н.е.» в Інституті археології АН СРСР. Борис Андрійович – автор понад 230 наукових праць, серед яких три монографії, три навчальних посібника з грифом Міністерства та кілька навчально-методичних розробок. З 1965 до 1977 рр. він обіймав посаду завідувача кафедрою стародавньої історії та археології. Близько 23 років сумлінно та плідно працював на посаді професора кафедри історіографії, джерелознавства та археології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Проф. Б. А. Шрамко у 1960-1970-ті роки гідно представляв Україну в наукових структурах ЮНЕСКО, був членом спеціалізованих наукових рад, керівником органів Товариства охорони пам'яток та культури, кількох редакційних колегій провідних фахових видань. В останні роки він є співголовою правління Українського відділення асоціації іраністики, членом Комітету з питань історії та техніки (м. Київ та м. Москва), та науковим консультантом Українсько-Німецької археологічної експедиції.
Протягом 50 років Борис Андрійович керував Сіверсько-Донецькою та Скіфо-Слов'янською археологічними експедиціями. За цей час він відкрив нову археологічну культуру («бондаріхинську»), дослідив Донецьке, Люботинське, Більське городища та обґрунтував належність останнього до м. Гелона, яке згадував ще давньогрецький історик Геродот у V ст. до н.е. Завдяки розкопкам Б. А. Шрамка було уточнено вік міста Харкова. У своїх наукових дослідженнях професор широко застосовував математичні та природознавчі методи, результати яких використовуються під час викладання загальних та спеціальних курсів з питань археології. У січні 1996 р. його було обрано почесним професором Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.
У 2001 р. йому присвоєно звання «заслужений діяч науки і техніки України», а у 2002 р. він був нагороджений орденом «Богдана Хмельницького». Колектив Східно-регіонального відділу Центру пам'яткознавства та Українського товариства охорони пам'яток історії і культури висунув кандидатуру Б.А. Шрамка на муніципальну премію 2002 р. в галузі краєзнавства ім. Д. І. Багалія.
Нагороджений двома орденами «Червоної зірки» (1943, 1945), медаллю «За бойові заслуги» (1945), має почесні грамоти Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.
Щиро вітаємо з 90-річним ювілеєм, Борисе Андрійовичу!


С. БУРИК.