П'ятниця, травня 20, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Повернувся з Італії…

Професор, доктор фізико-математичних наук, Заслужений діяч науки України, провідний науковий співробітник Д. Ф. ЛУПІШКО брав участь у роботі міланської конференції «Скіапареллі та його спадщина».
Скіапареллі займався спостереженнями за подвійними зірками й об'єктами Сонячної системи, зокрема планети Марс. 26 квітня 1861 він відкрив астероїд 69 Гесперію. У 1866 вперше показав, що метеорні потоки Леоніди й Персеїди пов'язані з кометами. У 1877 Скіапареллі відкрив марсіанські канали, як він назвав їх прямими лініями на поверхні планети. Багато в чому завдяки такій назві у кінці XIX - початку XX віку стала поширеною точка зору про штучне виникнення «каналів» й існування цивілізації на Марсі. Також Скіапареллі був членом Петербурзької Академії наук, в 1872 році нагороджений золотою медаллю королівського астрономічного товариства. На його честь названі кратери на Місяці та Марсі.
Конференція була присвячена до дня 100-річчя смерті видатного астронома Джованні Скіапареллі. Два дні конференція проходила у Мілані, де астроном був директором астрономічної обсерваторії, та останній день – у Турині, в якому завершував університет. Дмитро Федорович робив доклад «Глобальні пилові бурі та сильно поляризовані хмари на Марсі». Першу частину доповіді він готував сам на основі досліджень, зроблених 35 років тому. Другу частину підготували канд. наук В. Г. КАЙДАШ та проф. Ю. Г. ШКУРАТОВ, які недавно робили свої дослідження за допомогою Космічного телескопу Хаббла. До речі, друга частина докладу була у складі роботи, яка була нагороджена Державною премією України.


М. ШАЛІМОВА.