Понеділок, жовтня 03, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Інтерв’ю у номер

«Переживемо і коронавірус»,  - проф. Т. І. ЛЯДОВА, лікар-інфекціоніст

ВІД РЕДАКЦІЇ. COVID-19 –  коронавірус нового типу, який нині вражає планету, і є останньою з подібних інфекцій, відкритих людиною. Ця весна-2020 стала для каразінців, як і для усіх українців, нерадісною.  Каразінський університет оперативно і ефективно, не зволікаючи,  відреагував на боротьбу з невидимим ворогом... У свою чергу, ми, кореспонденти газети «Харківський університет», також не залишаємося осторонь,  працюємо для Вас дистанційно. Сьогодні Вашій увазі ексклюзивне інтервю в номер з доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри загальної та клінічної імунології та алергології Каразінського університету, лікарем-інфекціоністом вищої категорії Тетяною Іванівною ЛЯДОВОЮ.

- Тетяно Іванівно,  наскільки небезпечний Covid-19, може, люди нагнітають ситуацію?

- Поява нового штаму вірусу, який реалізується переважно повітряно-краплинним механізмом передачі, має можливість контактного та аліментарного шляху інфікування,  від якого немає захисних антитіл у людини, завжди призводить до широкого поширення захворювання і великого числа ускладнень і летальних випадків, оскільки населення не має захисного імунітету. Перебіг інфекційного захворювання залежить від багатьох факторів. Це властивості самого вірусу та реакція імунітету людини. Наприклад, якщо в одній родині захворює кілька людей, то у одного захворювання може перебігати у легкій формі або стертій, тоді як у іншого члена родини може закінчитися розвитком пневмонії, дихальної недостатності або іншими ускладненнями. Як, наприклад, було під час епідемії Каліфорнійського грипу А (Н1N1) або як його назвали «свинячого».

Згідно сьогоднішніх епідеміологічних даних, при коронавірусі Covid-19 тяжка атипова вірусна пневмонія з летальним результатом розвивається у 3-5% хворих і є особливо небезпечним ускладненням серед хворих груп ризику. Це нижчий відсоток, ніж від ускладнень звичайного пандемічного сезонного грипу, який щорічно циркулює в Україні. І набагато менший, ніж під час попереднього епідемічного спалаху в Китаї. Тоді в 2002 р. смертність від ТОРС (тяжкий гострий респіраторний синдром) або «атипової пневмонії» була на рівні до 10%.

-  Втім дуже лякає італійський, іспанський сценарій поширення коронавірусної інфекції…   не дарма ж вводять  в Україні надзвичайний стан?

- Єдиний нюанс, який відрізняє цю епідемію від попередніх, в тому, що Covid-19 більш стійкий до навколишнього середовища і у нього більш тривалий інкубаційний період. Якщо для вірусу грипу це в середньому 3-5 днів, то для коронавірусу це 14 днів.

Іноді він зберігає свою життєздатність до 25 днів. У зв'язку з цим, люди, які переносять легкі форми захворювання, можуть бути дуже небезпечними розповсюджувачами, адже, якщо хвороба протікає непомітно, то людина може продовжувати відвідувати громадські місця і заражати інших. Тому обмежувальні заходи під час карантину аби протистояти поширенню дійсно необхідні.

- Наскільки цей вірус заразний? Чому він став дуже швидко розповсюджуватися?

- Цей вірус перепади температури витримує краще, ніж типові ГРВІ, оскільки можливим джерелом вірусу є тварини, а у них температура тіла вище, ніж в людини, то Covid-19 довше може зберігатися в навколишньому середовищі. Тому Covid-19 і вважається більш контагіозним. Зараження коронавірусом Covid-19, як і іншими штамами грипу, відбувається через епітелій слизових оболонок – очі, рот, носоглотка. Вірус має і контактний шлях зараження. Хвора людина чхає, витирає обличчя, залишає вірус на поверхнях, до яких торкається.

- Що можна і потрібно зробити, щоб убезпечити себе?

- Можу сказати відразу, що людина в масці не захищена від вірусу, повторюся, вірус передається і контактним шляхом, через забруднені поверхні. Маску потрібно носити хворому, щоб не поширювати інфекцію. Якщо ви перебуваєте в десяти метрах від людини, що чихнула, то нічого страшного. Віруси не поширюються повітрям. З досвіду попередніх епідемій, всі профілактичні заходи, які проводяться для попередження гострих респіраторних вірусних інфекцій, безумовно підходять і в цьому випадку. Регулярно обробляйте руки спиртовмісним засобом або мийте їх з милом. Це головний захід для профілактики інфікування. Мінімізуйте контакт рук з очима, носом і ротом, оскільки своїми долонями ми торкаємося безлічі предметів, на які міг потрапити вірус. Провітрюйте приміщення, влаштовуйте вологе прибирання. І головне - зберігайте спокій, адже від стресу знижується імунітет…

- Тетяно Іванівно, і все-таки, Ваші побоювання, прогнози і очікування?

- У нинішній час, у наявності харківських медиків скринінгові тест-системи, за допомогою яких можна попередньо діагностувати коронавірусну інфекцію. Але підтвердження діагнозу базується на виділенні РНК вірусу. Вакцина від нової хвороби знаходиться у стадії розробки… Учені прогнозують, що вона може з'явитися тільки в наступному році. Зважаючи на це, деякі експерти пророкують ускладнення ситуації найближчим часом... Я розумію насторогу населення, але Covid-19 не така небезпечна інфекція як геморагічна лихоманка Ебола. І можу запевнити, що переживши пандемію каліфорнійського грипу, ми переживемо і коронавірус.

Спілкувалася Ліна ТИМАРСЬКА.