П'ятниця, липня 10, 2020

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Роз’яснення щодо застосування ст.19 Закону України “Про відпустки” в частині надання додаткової соціальної відпустки

Цією статтею передбачено, що жінці, яка працює і має двох або біль¬ше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в ліку-вальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається що¬річно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без ура¬хування святкових і неробочих днів.
Згідно п.2 ст.243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування-над дитиною віком від 14 до 18 років.
Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на додаткову соціальну відпустку до досягнення дитиною 14 років, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником – з досягнення дитиною віку 14 років і до виповнення їй 18 років, оскільки ст.1861 КЗпП України гарантії, встановлені ст. 1821 цього Кодексу, поширено також на піклувальників.
Ці відпустки надаються понад тривалість щорічної відпустки і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному ст. 11 Закону України “Про відпустки”.
Зазначені відпустки належать не до щорічних, а до со¬ціальних відпусток. Тому вони можуть надаватися у будь-який час протягом календарного року, понад тривалість щорічної відпустки, передбаченої ст. 6, 7 і 8 Закону України «Про відпустки» незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини – до чи після.
Працівник також не втрачає право на неї в році досягнення дитиною граничного віку для її надання, а вразі звільнення має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст.24 Закону України «Про відпустки».
Законо¬давством не передбачено терміну дав¬ності, після якого втрачається право на додаткову відпустку працівникам, які мають дітей.
Право на додаткову соціальну відпустку залежить від віку дитини.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про охорону дитинства” та ст. 2 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повноліт¬ньої раніше.
Тому, жінка, яка працює і має дитину-інваліда, усиновлену дитину, одинока мати, яка виховує дитину без батька, батько який виховує дитину без матері, мають право на додаткову оплачувану відпустку до досягнення дитиною повноліття.


В.Д. БРИЖАТИЙ, провідний спеціаліст відділу правової роботи,
правової освіти, систематизації законодавства .