Понеділок, травня 23, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Трибуна декана екологічного факультету

Кузня екологів

Доц. Г. В. ТІТЕНКО, декан екологічного факультету:


— У 1989 р. ХНУ імені В.Н. Каразіна (тоді — ХДУ ім. О.М. Горького) розпочав підготовку екологів, яку було продовжено на новоствореному екологiчному факультеті з 2007 року. Екологічний факультет здійснює фахову екологічну підготовку студентів за спеціальністю 101 «Екологія» на першому (бакалаврському) рівні, другому (магістерському) рівні і третьому (освітньо-наукому) рівні. До навчального процесу залученні провідні фахівці спеціалізованих наукових установ, підприємств-замовників та органів державного управління в галузі екології, в т.ч. ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімімії О.Н. Соколовського» УААН, УкрНДІ екологічних проблем, Департаментом екології та охорони навколишнього середовища ХОДА, Національними природними парками «Слобожанський», «Дворічанський», «Гомільшанські ліси» та ін. Значна кількість випускників в даний час реалізує набуті професійні компетентності саме в цих установах, і приймає на виробничу практику нові покоління студентів екологів, забезпечуючи тим самим, постійний, актуальний та головне неформальний зв’язок між роботодавцями та завтрашніми фахівцями-екологами.

Всього за 12 років існування факультету було підготовлено понад 1200 фахівців в галузі охорони довкілля, а саме бакалаврів — 745, спеціалістів — 172, магістрів — 321. За роки підготовки фахівців-екологів в Каразінському університеті понад 20 випускників захистили кандидатські дисертації та 2 отримали ступінь доктора наук. Фах еколога передбачає можливість працевлаштування і в науково-дослідних установах, і в контролюючих організаціях, і в управлінських структурах, і на об’єктах природно-заповідного фонду, і на підприємствах і, безумовно, в навчальних закладах. Екологічну кар’єру вибудовують: Департамент екології і природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації (І. Ладоня, Н. Коваль, О. Преснякова), Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Харківській області (О. Гоголь, О. Титечко, П. Стоянов), Державна екологічна інспекція в Харківській області — І. Знахуренко, в Полтавській області — Д. Дрягун, в Одеській області — Ю. Павлович, Харківський гідрометцентр — Н. Валуйських, ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН України (Є. Гладкіх, О. Сябрук, М. Солоха, К. Вінніченко, І. Дуденко, О. Недоцюк, О. Дрозд, Я. Заіченко, І. Ногіна), ДП НДІ екологічних проблем (С. Сегеда, О. Чистякова, Н. Хорошун), Радіоастрономічний інститут НАН України — А. Соіна, Національний природний парк «Слобожанський» — А. Шумілова, Підприємство ПРАТ «ТЕРМОЛАЙФ» — О. Жолтікова, ДП завод «Електороважмаш» — А. Лєонов, О. Скрипнік, КП «Харківзеленбуд» — І. Джумалієва, ПАТ Філіп Морріс — Б. Матвєєв, ТОВ «Харків-Еко» — М. Балакірєв, Д. Мірошніченко. Педагогічний шлях обрало багато випускників, які відтепер працюють у навчальних закладах ІІІ — ІV рівня акредитації — А. Ачасов, Г. Тітенко, Є. Гладкіх, Н. Серік, С. Носік, О. Дрозд, О. Адаменко, С. Широкоступ, В. Дудченко, А. Клєщ, Н. Золотопуп та інші. В останні роки все більше випускників пов`язують свою долю з активністю у громадських організаціях та різноманітних екологічних проектах. Типовий приклад Вікторія Опанасенко, головний редактор проекту ProМусор для експертів.

«Каразінський сам обирає людей»,  – Д. С. ДРЯГУН, еколог

ВІД РЕДАКЦІЇ:  Сім років тому Дмитро Сергійович ДРЯГУН закінчив Каразінський університет, але повністю розлучатися з alma mater не захотів. Хоча зараз він і є головним фахівцем з охорони навколишнього середовища в найбільшій приватній газовидобувній компанії України, однак про екологічний факультет не забуває. Говорить, йому цікаво тримати руку на пульсі університетського життя та брати участь в його неперервному русі. Наприклад, в останні роки він є головою державної екзаменаційної комісії рідного факультету.


Дмитро Сергійович з дитинства цікавився природніми процесами та явищами, прагнув усвідомити їх закономірність. В шкільні роки часу не гаяв, тому при кожній можливості прагнув навчитись чогось нового: брав участь в польових практиках, відвідував факультативи, їздив на олімпіади з біології, географії та фізики, виборюючи призові місця. Вступ на екологічний факультет одного з найкращих університетів країни був цілком  логічним продовженням.

«Каразінський – беззаперечно найкращий університет, – говорить Д. С. Дрягун.  – Це не просто стіни, з освітнім процесом та історією, перш за все – це люди, що їх творять. Чому його обрав? Не можу сказати. Думаю, Каразінський сам обирає людей».

Дмитро-студент жив  активно – очолював правління СНТ факультету. «Організували студентську науково-практичну конференцію «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування: освіта – наука – виробництво», – згадує Д. С. Дрягун. –  Пізніше ця конференція набула статусу міжнародної. Зараз моя участь в ній є традиційною». Найтепліші студентські спогади випускника пов’язані з проходженням польових практик в Криму, в західній Україні та на біологічній стації університету в с. Гайдари. Польові практики запам’яталися спілкуванням з однолітками та викладачами, постійною командною роботою та згуртованістю. Природа, вогнище, пісні під гітару – таке забути неможливо. З неабиякою  ніжністю та вдячністю він згадує  викладачів екологічного: «Проф. В. Ю. Некос – творець екологічного факультету. Він був вимогливим і принциповим, але надзвичайно людяним і простим в спілкуванні. Талановитий лектор».

Працювати за спеціальністю Д.С. Дрягун розпочав відразу ж після закінчення бакалаврату – пройшов конкурс на посаду державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області. Навчався на магістратурі паралельно з роботою. У Державній екологічній інспекції  Полтавської області Дмитро Сергійович пройшов кар’єрний шлях від провідного спеціаліста до начальника відділу – старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища. За час роботи доводилося освоювати різні напрямки екологічної політики держави – поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, охорона та раціональне використання водних ресурсів, охорона земель та надр, охорона атмосферного повітря. Зараз Д. С. Дрягун працює головним фахівцем з охорони навколишнього середовища в найбільшій газовидобувній компанії – Приватному акціонерному товаристві «Нафтогазвидобування». «Основними моїми обов’язками є організація та забезпечення заходів з охорони навколишнього середовища, контроль їх виконання при здійсненні господарської діяльності на всіх об’єктах компанії, серед яких газоконденсатні свердловини, установки підготовки вуглеводневої сировини та газопроводи, – розповідає Дмитро Сергійович.  –  Робота в компанії, що є флагманом газовидобувної галузі, серед кращих спеціалістів своєї справи, і в Україні так, і за її межами, є результатом неперервного отримання знань та досвіду протягом всього трудового шляху. Це те, чим я пишаюся і дорожу».