Середа, травня 25, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Гранти

Майбутнє за наукою!

ВІД РЕДАКЦІЇ: У серпні Валентин Анатолійович ЧЕБАНОВ, член-кореспондент НАН України, доктор хімічних наук, професор, завідувач кафедри прикладної хімії Каразінського університету та перший заступник генерального директора  НТК «Інститут монокристалів» НАН України отримав грант Президента України для здійснення наукового дослідження «Багатокомпонентні ізоціанідні реакції функціоналізованих вихідних реагентів та пост-трансформації синтезованих сполук».

Це вже третій грант Президента України, який отримав Валентин Анатолійович. В попередніх тематика відрізнялася: перший був присвячений створенню нової стратегії синтезу органічних сполучень, тема другого стосувалася інтенсифікації промислових процесів.
В. А. ЧЕБАНОВ: « Дослідження, над яким ми зараз розпочали роботу, стосується дуже важливого напрямку в хімії. Це розробка нових методів синтезу речовин, які цікаві з точки зору подальших досліджень  на біологічну активність для пошуку нових лікарських засобів. Для отримання цих органічних сполук ми використовуємо  сучасні підходи: багатокомпонентні реакції та некласичні методи активації, такі, як мікрохвильове випромінювання і ультразвук. Ми зосереджуємо свої зусилля на двох основних напрямках – противірусна активність та активність, пов’язана з ендокринними захворюваннями. На сьогодні йде активна співпраця з Левенським католицьким університетом (Бельгія), де ми маємо можливість проводити дослідження на противірусну активність. Також ми тісно співпрацюємо з Інститутом проблем ендокринної патології імені В.Я.Данилевського, в якому В. В. Ліпсон, проф. кафедри органічної хімії нашого університету, завідує відділом.
Валентин Анатолійович – науковий керівник цього проекту. Однак над його втіленням в життя працює ціла команда молодих та перспективних вчених –  Марина Мурликіна, Євген Звягін, Олексій Желавський і Олександр Коломієць (два останніх – студенти нашого університету).
Олексій ЖЕЛАВСЬКИЙ, студент 4-го курсу хімічного факультету:
– Приблизно рік тому  Валентин Анатолійович надіслав мені лист, у якому запитав, чи не хотів би я  взяти участь у проекті на грант Президента України. Тематика  проекту, як на мене, є не тільки  перспективною для розробки нових методів отримання біологічно активних речовин, а й ставить на меті удосконалення загальних підходів в органічному  синтезі для того, щоб зробити його екологічно безпечнішим. Для мене цей напрямок є дуже цікавим, оскільки надає величезне поле для творчості в науковій сфері.
Валентин Анатолійович завжди активно просуває ідею про наукове співробітництво між вченими різних країн. Це проявляється у регулярних відрядженнях делегацій науковців Інституту та кафедри на конференції за кордон, в організації стажувань і спільних проектів з іншими інститутами. Наприклад, нещодавно він повернувся з конференції в Дюссельдорфі.

В. А. ЧЕБАНОВ: «На жаль,  грантовій підтримці наукових дослідів в нашій країні поки що надається дуже мало уваги. На здійснення цього наукового дослідження бюджетом було виділено лише 150 тис. грн. Зрозуміло, що цей грант – це лише частина  великого дослідження і його виконанням робота у цьому напрямку не закінчиться. Однак, як на мене, розміри таких грантів повинні бути набагато більшими. Відомо, що український уряд створив Національний фонд досліджень (НФД), який буде займатися грантовою підтримкою наукових досліджень і науково-технічних розробок. Планується зробити гранти більшими та різнорівневими. Наприклад, одним з грантів, який може бути запропонований НФД, є грант на підтримку молодіжних лабораторій. Сподіваюся, що це збільшить шанси України на те, щоб молоді перспективні вчені залишилися в Україні, а не їхали за кордон у пошуках роботи. Адже наше майбутнє – за наукою – такою цікавою і безмежно захоплюючою!»
Карина ТАРАСЕВИЧ.