П'ятниця, травня 20, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Трибуна декана

ВІД РЕДАКЦІЇ. Вступні проблеми-2010 обговорюють декани. Прийшло молоде поповнення, якому широко розкрив свої двері Харківський університет. Якими вони є і якими повинні стати у стінах класичного провідного університету держави?

 

Прийшли гарні першокурсники


Проф. І. О. ГІРКА, декан фізико-технічного факультету:
- Я хочу подякувати керівництву Приймальної комісії за чітку організацію роботи. Жодних збоїв у її роботі не було. Шкода, що Міністерство не встояло під напором Уряду і погодилось на подовження терміну прийому документів до 5 серпня. Вже з 23-24 липня черг не було навіть у кімнатах, де приймали документи на найпопулярніші напрямки підготовки. Чим насправді мало б допомогти нам Міністерство, так це організацією роботи сайту vstup.info. Через те, що сторінки нашого університету на цьому міністерському сайті тривалий час зовсім не відкривалися, абітурієнти були позбавлені об’єктивної інформації. Внаслідок цього, на жаль, частина сильних, але недостатньо професійно зорієнтованих абітурієнтів не витерпіла і здала оригінали документів до тих університетів, чиї сторінки на сайті були досяжні.
Мені приємно ще раз подякувати шкільним учителям за їхню самовіддану працю. Особливо низький уклін нашим давнім колегам і партнерам – викладачам Харківського фізико-математичного ліцею № 27: цього року десять вихованців ліцею вступили на наш факультет. На фізико-технічний факультет прийшли гарні першокурсники. Щонайменше, про це кажуть і їхні сертифікати ЗНО, і їхні атестати. Крім того, зі значною кількістю своїх першокурсників я давно добре знайомий по їхній участі в турнірах юних фізиків, юних винахідників і раціоналізаторів, обласній олімпіаді з фізики. Це і Настя Васильченкова, й Ілля Пожидаєв, і Віталій Лісовський, і Тетяна Котко, і Сергій Козіонов, й Альона Буличова, й Олег Блєднов, і багато-багато інших. Я маю всі підстави не лише сподіватися на те, що вони особисто зможуть успішно опанувати складну університетську програму, але й бути впевненим, що саме ці хлопці та дівчата своїм завзяттям і працелюбністю зможуть налаштувати весь курс на щоденну важку, але таку цікаву роботу – навчання.

 

Порадували пільговики


Доц. Т. Є. КАГАНОВСЬКА, декан юридичного факультету:
- Цього року до нас на факультету подали понад 900 заяв, з яких були зараховані 30 студентів на бюджетну форму навчання, 70 – на контрактну. Члени приймальної комісії працювали у важких умовах через дуже велику кількість людей, що створювала черги та напруженість. Продовження роботи комісії на 5 днів нічого не дало: за цей час до нас прийшло лише 15 абітурієнтів.
Прохідний бал цього року вищий, ніж у попередньому. Мене особисто порадувало, що пільговики, які цього року зараховані на юридичний факультет, мають достатньо високий середній бал. Серед них у останнього, до речі, є срібна медаль.
Який буде студент цього року, ми побачимо після вхідного контролю, що проводиться на початку кожного навчального року. На жаль, для нас бали сертифікату зовсім не є показником дійсного рівня готовності до навчання. Ми беремо дітей з балами, які характеризують загальний рівень їх розвитку і знань, але з нашими дисциплінами, вони мало перетинаються: ми приймали сертифікати з історії, математики, української мови, географії, а студенти починають вивчати історію держави і права України, теорію держави і права, римське приватне право, юридичну деонтологію – про дисципліни вони не мають уявлення. Для нашого факультету було б доцільнішим введення зовнішнього тестування з правознавства (як було раніше), щоб діти цілеспрямовано готувалися до майбутнього навчання. Нині вони не зовсім уявляють собі майбутню спеціальність. Їх сертифікати підходять і на філософію, і на соціологію, і на юридичний, і на істфак. Дитина йшла не на конкретну спеціальність, а обирала ті факультети, куди підходили сертифікати, або ж більш престижний факультет. Тому, я не можу сказати, що всі студенти, зараховані на юридичний, отримають освіту за покликанням.Курчат по осені рахують


Проф. С. І. ПОСОХОВ, декан історичного факультету:
- Цього року конкурсна ситуація серед абітурієнтів історичного факультету була достатньо позитивною, принаймні, якщо порівнювати з минулим роком. За час вступної кампанії 610 абітурієнтів подали свої заяви до комісії, що на 10 заяв більше, ніж минулого року. Відповідно, прохідний бал цього року теж був вищий (669 балів – нижній показник прохідного). Є і негативні моменти, які, я думаю, всім відомі. В умовах напруженої обстановки було дуже важко працювати перш за все технічним секретарям.
На факультет вступили 76 студентів на бюджетну форму навчання та 13 на контрактну, серед яких випускники Школи молодого історика, яка функціонує на базі станції юних туристів, випускники Університетського ліцею з дуже хорошими балами. Серед першокурсників є переможці Всеукраїнського етапу МАН та олімпіад: Катерина ШПИТАЛЕНКО, переможниця Всеукраїнського етапу МАН (середній бал сертифікату 754,6), Кирило КАШТАНОВ (778,3 балів, з яких 2 предмети по 200 балів), Вікторія ГОНТАРОВСЬКА, випускниця університетського ліцею (768, 2 бала) та ін. Але курчат по осені рахують. Так от і ми починаємо в обов'язковому порядку власне тестування, щоб визначити базові знання першокурсників. Минулого року така перевірка показала десь на 30 % нижчі показники , ніж ті, що були у сертифікатах.

 

Перші контрольні


Проф. В. Г. ПАСИНОК, декан факультету іноземних мов:
- Факультет іноземних мов прийняв до себе багато студентів, але деякими особливо пишається – переможці МАН з німецької мови Еліна БУТЕНКО та Юлія СЛЄПЕНКОВА. і шестеро переможців Республіканської олімпіади: на відділення англійської мови – Ганна ПЕТРУНЬКО, Валерія ОЛЕХ та Михайло ЩЕРБАТКО, на відділення французької мови – Людмила ЖИХОРЕВА і Влада ВОЛКОВА та на відділення іспанської мови – Катерина ЛАВРИНЕНКО. Найвищий середній бал атестату (200 балів) виявився у Ганни ЩІРОВОЇ, але недалеко від неї відстала Анна ФЕДОРОВА з результатом в 199,5 бали. Світлана ТАРАСОВА, тепер першокурсниця відділення англійської мови, має середній бал атестату 199 балів, а сумарний бал найвищий на факультеті – 792 бали. Кількість людей зросла. Подано було близько 10100 заяв, з яких 50% медалісти. Абітурієнти на наш факультет, не враховуючи харків'ян, приїхали з Донецької, Луганської, Миколаївської області та Криму
Перша зустріч зі студентами, яка відбулася 30 серпня, справила добре враження і я з великою надією очікую розумних студентів, які зможуть ввібрати у себе знання, що дає факультет, і які матимуть гідні людські якості. Зараз ми почали проводити контрольні роботи на першому курсі, щоб точніше з'ясувати рівень володіння іноземною мовою. Звичайно, вчитися на факультеті не легко, оскільки вивчаються одразу дві іноземні мови. З цього року ми ввели японську мову, як другу на вибір; раніше її можна було обрати лише на третьому курсі. Іноземна мова – це той предмет, який вимагає посидючості і працьовитості і ми завжди пишаємося нашими випускниками.

 

Абітурієнтів стало менше


Проф. Г. М. ЖОЛТКЕВИЧ, декан механіко-математичного факультету:
- Цього року на наш факультет вступило менше абітурієнтів, ніж минулого. На спеціальність «механіка» вступило 11 осіб, на «математику» – 28, на «прикладну математику» – 44, на спеціальність «інформатика» – 35 першокурсників. Усі ці місця бюджетні. Є також два контрактника. Щодо організації роботи вступної кампанії–2010, то можу зауважити, що в минулому році вона була кращою. На мою думку, не зовсім вдало складено самі тести з математики. Якщо у 2009 році більшість завдань були спрямовані на аналітику, то цього року всі завдання були на репродукцію: «вивчив – відтворив». Такий спосіб, можливо, підходить для гуманітарних наук, але для знавця «точних» наук відтворення певних правил ніяк не говорить про їх розуміння. Багато з наших вступників подавали документи на абсолютно різнопрофільні спеціальності (деякі пробували свої сили і на гуманітарних факультетах, і на технічних). Це, насправді, справжня проблема, оскільки школярі фактично не зорієнтовані на свої власні здібності. Для них найголовніше – отримати диплом, папірець, де буде вказана хоча б якась професія.
Загалом до самої системи ЗНО я ставлюся позитивно, мене влаштовує тестування, як спосіб перевірки знань у потенційних студентів. Минулого року на початку вересня ми проводили на факультеті свої власні контрольні для того, щоб перевірити рівень знань першокурсників окремо від сертифікатів. І були приємно вражені – фактично всі вдало написали нульові контрольні роботи. Цього року ми теж плануємо їх проведення. Якими будуть результати – дізнаємося в кінці вересня.

 

Ажіотаж не виправдався


Проф. Ю. М. БЕЗХУТРИЙ, декан філологічного факультету:
- Як і завжди в останні роки перший список рекомендованих відрізняється від зарахованих; значна частина абітурієнтів не принесла документів протягом п'яти днів. Отож очікуваний ажіотаж не виправдався. Але взагалі набрали розумних і здібних студентів. Найвищий бал атестату 199 балів має Олена ПОНОМАРЕНКО, а найвищий сумарний бал 778,1 – Ірина КОМАРОВА, та з 200 балами з тестування з української мови та літератури та історії України подала документи Олена СОРОКА, тепер першокурсниця-журналістка. Філологічний факультет прийняв до себе студентів з Донецької, Дніпропетровської областей, з Криму та навіть Закарпаття. Є також одна студентка-в'єтнамка, але громадянка України. Хлопців на філологічному факультеті стає все менше і менше: на відділенні журналістики – троє, на відділенні російської мови та літератури й відділенні української мови та літератури – по чотири на спеціальність, на лінгвістиці – троє, а от відділення латинської і давньогрецької мов, античної літератури залишилося зовсім без чоловічої уваги. Єдиний іспит в Харківському університеті, який проводиться з творчого конкурсу на відділенні журналістики, цього року пройшов більш-менш традиційно, без будь-яких геніальних робіт, але і не нижче середнього рівня. Та деякі результати дещо не сходилися з високими балами зовнішнього незалежного тестування. Цього року були змінені правила прийому: додався середній бал атестату, збільшилась робота по обрахунку, але для абітурієнтів обмежилась можливість подання документів. Думаю, варто збільшити термін подачі документів.

 

З Малого філософського


Проф. І. В. КАРПЕНКО, декан філософського факультету: «На філософському факультеті можна було подати документи за трьома напрямками: «Філософія», «Культурологія» та «Здоров'я людини». На перші два були потрібними ЗНО з української мови та літератури, історії України (цей предмет на перших двох напрямках - профільний), та математика чи іноземна мова – за вибором, на «Здоров'я людини» абітурієнти подавали сертифікат з біології.
Я не прибічник такої форми, щоб абітурієнти могли подавати документи на багато спеціальностей. Важливо, щоб людина осмислено обрала свій шлях на все життя, щоб абітурієнт готувався до свого фаху. Тому ще минулого року ми відкрили Малий філософський факультет. Щовівторка кращі викладачі факультету зустрічалися з майбутніми абітурієнтами. Було 20-30 постійних учасників, з яких шестеро вступили на бюджетну форму навчання. Медалістів цього року було багато, але найкращою за успішністю стала Богдана АРТЕМЕНКО, до речі харків'янка, яка набрала середній бал атестату – 197, а сумарний (атестат і три тести) – 764,2 бали. Географія нашіх абітурієнтів надзвичайно широка, приїжджали навіть зі Львова.
Не подобається мені така ситуація, що деякі пільговики зловживають своїми можливостями, тобто вступають на факультет, потім не відвідують заняття й не складають іспити. Ми їх відраховуємо, а наступного року ті ж самі люди вступають на інший факультет і не відомо скільки він або вона там протримається».

 

Виснажені палючим сонцем


Проф. КРЕЙДУН Н.П.Ю декан факультету психології:
- Підготовка до старту приймальної кампанії розпочалася заздалегідь, тож підійшли до початку підготовленими. Держзамовлення виконали, конкурс складав приблизно сім чоловік на місце. Набрано 59 чоловік на денне відділення, де 50 місць складають бюджетні та 34 чоловіки на заочному відділенні, (семеро бюджетні місця). Прохідний бал складав десь приблизно 650 балів, він достатньо високий, а щодо ЗНО, то приймалися результати з математики, біології та української мови з літературою. Приємно було спостерігати, що наші абітурієнти дійсно свідомо подавали документи на психологічний факультет і їх справді цікавить така наука. Майбутні абітурієнти мали змогу відвідувати профорієнтаційний гурток «юний психолог». І всі його слухачі стали першокурсниками нашого факультету. Цього року мали велика кількість медалістів, переможців МАНу та інших конкурсів. Зокрема дівчина, яка нині є нашою студенткою-першокурсницею, ( ХТО????) посіла друге місце на республіканському конкурсі, вона до того ж продовжує справу своєї матері, яка є випускницею нашого факультету.
Було дуже важко фізично, але жодних конфліктів не відшукаєте. Приймальна комісія працювала організовано. В її роботі допомагали наші студенти і це сприяло абітурієнтам подолати певний психологічний бар'єр та налаштувати їх на бесіду про сам факультет. Особлива подяка старшому викладачеві АНДРЮЩЕНКО Є.В. та лаборанту ЧЕРКАШИНІЙ А.Є.
Наш цьогорічний набір – ювілейний. Віримо, що і найкращий.

 

Чекаємо змін на краще


Проф. К. А. НЄМЕЦЬ, декан геолого-географічного факультету:
- Нинішня вступна кампанія пройшла на нашому факультеті спокійно, без ексцесів. Усього на факультет подали близько 400 заяв (це більше абітурієнтів, ніж минулого року на 50-60), конкурс був традиційно високим – близько 6 чоловік на місце. Ми набрали 75 першокурсників на бюджет, до речі, один із них – громадянин Туркменістану. Навчатися за контрактом до нас прийшли близько 30 чоловік, а ще 11 обрали для себе заочну форму навчання.
Вступна кампанія-2010 відрізнялася від минулорічної обмеженими строками: у перші дні спостерігався такий ажіотаж, що технічні секретарі (К. Ю. СЕГІДА, К. Б. СТОПЧЕНКО та І. М. ЛИТВИНЮК) змушені були працювати до 22-ї години! Ще одна відмінність цієї кампанії – інший набір сертифікатів.
Вступна кампанія-2010 запам'ятається підвищеним емоційним фоном: нервували абітурієнти, це передавалося нам, проте волю емоціям на геолого-географічному не давали. Від наступної кампанії чекаю змін на краще, як-от надання можливості ВНЗ хоч у чомусь відбирати сильних абітурієнтів.

 

У майбутнє - з упевненістю


О. В. ШЕХОВЦОВ, заступник декана з навчальної роботи фізичного факультету:
- Вступна кампанія-2010 на фізичному пройшла організовано, проте я не можу сказати, що легко – нас врятувала мобілізація всіх професійних якостей. По-перше, жахлива спека не давала передихнути. По-друге, розмиття строків прийому документів. По-третє, ускладнювали роботу проблеми з сайтом vstup.info: інформація, яку ми подавали вчасно і отримували підтвердження, не обнародувалася. Через це батьки й абітурієнти безперервно телефонували до приймальної комісії , бо не мали інформації. Проте найбільша проблема, з якою ми зіткнулися, носить національний характер – це скорочення кількості абітурієнтів. Це пов'язано із демографічною ситуацією та аномальною кількістю ВНЗ в Україні.
Цього року на перший курс фізичного факультету заяви подали 140 абітурієнтів, з них зарахували – 57, формальний конкурс складав дві людини на місце. Найвищий результат серед тих, хто вступив, належить Ксенії СИСОЛЯТІНІЙ (791,6 балів), недалеко від неї Маргарита ДАВИДОВА, Оксана ШЕВЧЕНКО, Олексій МАЙСТРЕНКО, який має 200 балів із фізики. Цього року кількість абітурієнтів фізичного факультету зменшилася у порівнянні з минулим приблизно на 60 місць. Це, певно, єдина відмінність цьогорічної вступної кампанії на фізичному від минулорічної.
Працювали у відбірковій комісії ті, хто активно задіяний у житті факультету і в інший час: відповідальний секретар Р. М. ПРИХОДЬКО, технічні секретарі Т. Р. ЗЕТОВА та Т. О. НЕВГАСИМОВА, а також М. І. ПЕРШИН, що займався інформацією до системи «Конкурс».
Гадаємо, що вступна кампанія-2011 буде найбільш нелегкою за останні роки, адже ми виходимо на дно демографічної ями. Кількість вступників зменшиться, і фізичному факультету доведеться поборотися за свого абітурієнта.

 

І сім чоловік на місце…


Проф. В. І. СІДОРОВ, декан факультету міжнародних економічних відносин і туристичного бізнесу:
- Вступна кампанія пройшла нормально – ми виконали всі ліцензійні обсяги: набрали 92 першокурсники на спеціальність «МЕВ» (75 на денну форму навчання та 17 на заочну) та 59 на «Туристичний бізнес» (50 на денну та 9 на заочну). Конкурс на обидві наші спеціальності був традиційно високим, близько семи чоловік на місце. Серед найкращих: Ірина СВЯТУХА вступила на спеціальність «МЕВ» з результатом 783,1 з максимальних 800, Аліна ЛИТВИН – на спеціальність «Туристичний бізнес» із результатом 760,7.
Якщо цьогорічна вступна кампанія була більш складною, ніж минулорічна, та це компенсувалося відмінною організацією роботи по прийому в університеті. Траплялися навіть курйози: такі були черги на здачу документів, що іноді навіть декана намагалися не пустити до місця прийому документів поза чергою. Звичайно, запам’ятається нелюдська спека, у якій працювалося надзвичайно важко. Але лаборанти кафедр І. АНДЕРСОН, О. ТЮТЮННИК та О. ВІЛЕВСЬКА прекрасно впоралися з функціями технічних секретарів відбіркової комісії. Сподіваюся, що наступного року непогано було би зобов'язати факультети придбати комп'ютер і кондиціонер у кожну аудиторію. А ще від наступного року я чекаю покращення правил прийому: хочеться, щоб сам ВНЗ міг відбирати собі студентів, а не змушений був брати тих, про рівень знань яких він не має жодного уявлення.

 

365 днів на рік


Проф. Шульга С.М., декан радіофізичного факультету:
- Гадаю, що результат говорить сам за себе, ми один із небагатьох технічних факультетів, які змогли набрати 100% на перший курс. Вступна кампанія була справді важкою, це пов'язано і з демографічною проблемою, і з тим, що Україна нараховує 862 ВУЗи технічного профілю, а це в 15 разів більше, ніж у Франції, цифра досить вражаюча. Маємо ми 100 бюджетних місць, 85 чоловік тепер навчається на прикладній фізиці, а 15 – на мікронаноекономіці, також на першому курсі у нас навчається цього року семеро громадян КНР. Конкурс складав приблизно чотири чоловіки на спеціальність мікронаноекономіка, та 2-5 чоловіки – прикладна фізика. Прохідний бал коливався в межах 580 (600) – 780. Щодо ЗНО, то приймалися сертифікати з української мови та математики, а також іноземна мова/ біологія/ хімія/ фізика – за побажанням. Хочу виразити подяку відповідальному секретарю ЧИКАЛІНІЙ Г.Н., яка працювала до останнього дня та виходила на роботу навіть в суботу та неділю.
Підготовка до вступного періоду у нас триває протягом майже всього навчального року: агітуємо, виступаємо із рекламою розсилаємо запрошення в усі школи міста та області. Об'їздили майже всю Україну. Участь у цій роботі беруть і студенти. Їм легше налагодити контакт з майбутніми абітурієнтами, поділитися враженнями про першу сесію, про обов’язки дорослої та відповідальної людини. Року чекаємо успішного, бо студентів набрали досить сильних.

 

Конкурентоспроможна екологія


Доц. С. Є. ІГНАТЬЄВ, заступник декана з наукової роботи та інноваційної роботи:
- Із 35 осіб держзамовлення ми набрали 35. Також був конкурс сертифікатів, який показав, що спеціальність наша конкурентоспроможна. Ми задоволені набраними першокурсниками. Цікаво, що вся географія України була охоплена екологічним факультетом. Також були гості з Молдавії та навіть Австрії. Більша частина має сумарний бал близько 730 балів. З вищим балом атестату 193,3 на екологічний факультет прийшла Вікторія ОСТАПЕНКО, з вищим сумарним балом 753,6 Сергій ШИРОКОСТУП. Багато студентів мають нагороди конкурсів, екологічних проектів. Відрізнилась приймальна кампанія минулого від теперішнього року непотрібним ажіотажем, який спричиняли в основному батьки абітурієнтів. Усіх бажаючих вчитись ми прийняли, але в перші два дні прийому документів ледве утримували двері. Краще все робити спокійніше.

 

Держзамовлення виконано


Доц. О. М. КАЛУГІН, декан хімічного факультету:
- Вступна кампанія пройшла напружено. По-перше, з причин ускладнення процедури збору документів та інформування абітурієнтів. Абітурієнти та їх батьки були дуже погано поінформовані, адже жодної державної роз'яснювальної кампанії з цього приводу проведено не було. Батьки та діти орієнтувалися на успішні сертифікати, вони знали, як подати документи до багатьох ВНЗ, проте не мали уявлення, як потім моніторити ситуацію, якою є процедура зарахування, якими є їхні права на п'яту чи десяту добу тощо. Крім того, подовживши прийом документів на п'ять днів, МОН ускладнило ситуацію для багатьох, у тому числі й для прийомних комісій з процедури відбору та зарахування. По-друге, кількість абітурієнтів у порівнянні з минулим роком зменшилася . Це відчули особливо боляче спеціальності природничого напрямку. Більшість батьків не хотіли бачити власну дитину ні фізиком, ні хіміком, ні математиком. Якщо говорити чесно, то виконання держзамовлення є надважливою задачею декана, а деканам факультетів природничого профілю - особливо. Проте хімфак упорався з цим завданням: ми набрали 65 першокурсників на бюджет та ще двох на контракт, а також п'ятеро прийшли до нас на контракт заочного відділення. Ми активно співпрацювали протягом року з фармколеджем: звідти трійко молодших спеціалістів прийшли до нас на вакантні місця на другому курсі (бюджет), а ще п'ятеро обрали заочну форму навчання (контракт).
Цьогоріч на наш факультет було подано 228 заяв – це на 50 більше, ніж минулого року. Як завжди, у лавах наших першокурсників є дуже здібні діти, які вступили поза конкурсом – це троє переможців ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з хімії та двоє призерів третього етапу МАН: наприклад, Євген ЗВЯГІН, призер міжнародної Менделеєвської олімпіади, який на ЗНО з хімії набрав 200 балів.
У відбірковій комісії факультетів було задіяно більше людей від факультету, ніж зазвичай: четверо виконували функції технічних секретарів (С. В. ВІТУШКІНА, С. І. ДЕРМІЛЬОВА, Н. П. ТІТОВА, Л. В. ВАСИЛЕНКО), а ще четверо заповнювали комп'ютерні картки (А. Ю. БАРАБАН, А. В. ПАНТЕЛЕЙМОНОВ, А. В. КОНОВАЛОВА, Т. П. АБРОСІМОВА). Всі ці члени комісії працювали в нелюдських умовах: спека 40 градусів і жодного пункту харчування на цілий університет. Та комісії працювали як точний годинник. Я висловлюю щиру подяку всім працівникам за самовіддану та безперебійну роботу і розуміння проблем університету!


Із деканами розмовляли наші спецкори: В. ДЕНИСЕНКО, В. ЖЕДЕНКО, О. КОСТІНА, А. КУТАС, А. ЧАЛА, М. ШАЛІМОВА.