Вівторок, травня 17, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Працюємо на майбутнє!

Благодійний фонд

ВІД РЕДАКЦІЇ. Підтримка вищої освіти державою стає все менш дієвою,і навряд чи сьогодні її можна віднести до пріоритетів державної політики.

Які форми виживання та розвитку вузів з опорою на власні сили є сьогоднінайбільш ефективними? Наприклад, у США досить поширена практика благодійної підтримки колишніми студентами своїх навчальних закладів. То є загально прийнятою формулою: університет є сильним своїми випускниками. Ідею створення доброчинної організації «Благодійний фонд випускників фізико-технічного факультету Харківського університету» висловлювали давно і не раз. Але наприкінці 2014 року кілька відчайдушних випускників ФТФ різних років таки реалізували цю ідею на практиці. Благодійний проект фізтеху був пілотним в університеті, але одразу ефективно запрацював, і сьогодні став прикладом для інших факультетів, як у сучасному вимірі можна створити платформу підтримки освіти. Окрім фінансового питання, важливо повсякчас підтримувати зв’язок з випускниками за кордоном, залучати їхні контакти, ідеї для просування України у світі. Так ми зможемо приносити в Україну найкращі світові практики.

Проф. І. О. ГІРКА, декан фізико-технічного факультету:

− Дискусії про необхідність створити благодійний фонд випускників фізтеху точились давно. Однак до справи дійшло лише наприкінці листопада 2014 року, коли було зареєстровано установчі документи благодійної організації «Благодійний фонд випускників фізико-технічного факультету Харківського університету». Наша місія − розвивати в Україні традицію підтримки випускниками навчальних закладів. І ми створили інтернет-платформу http://fondftf.org/, сайт Фонду, де кожен може прозоро, надійно і просто підтримати факультет, університет, освітні проекти фонду тощо. Результати не забарилися: і вже 26 квітня 2015 року на рахунок Фонду надійшов перший благодійний внесок. Випускники ФТФ 1985 та 2014 року батько й син Костенки надали кошти на заміну старих дерев’яних вікон на нові склопакети, які краще зберігають тепло в аудиторіях факультету, «аби рученьки не мерзли», коли лекції конспектуєш.

− Розкажіть, будь ласка, куди врешті-решт спрямовуються пожертвування?

−  Сумарні пожертвування 2015 року склали 115,616.00 грн. Майже все (залишок становив 378.83 грн) було використано на програму енергозбереження в корпусі ФТФ. Протягом 2015 року Фонд установив нові енергозберігаючі вікна в ауд. 403а, 313, 409, 403 і 410. Було оштукатурено фасад північної частини корпусу ФТФ (навколо амфітеатрової ауд. 313), оптимізовано систему опалення в ауд. 313 і 301. 100% пожертвувань йдуть на покращення стану будівлі ФТФ та збільшення кількості вступників на ФТФ. Сумарні пожертвування 2016 року зросли втричі порівняно з 2015 роком і склали 311 тисяч грн. Фонд використав майже все − залишилося 9930.44 грн. Протягом 2016 року ми встановили нові двері до лабораторій електроніки (імені Г.А.Милютіна) та електрики; енергозберігаючі вікна в ауд. 230, 231, 309 − лабораторія електроніки (імені Г.А.Милютіна), 310 − лабораторія електрики, 311 −  лабораторія оптики, 407, 411 і 412. Ми також встановили на першому поверсі водяний фільтр для спільного використання, а також першу невеличку велопарковку, які набули популярності. Ніхто в адміністрації БФ не отримує ЖОДНОЇ заробітної плати, і ми віддані політиці прозорості та підзвітності, як по відношенню до наших донорів, так і до фізтехівського братства в цілому. Нашим пріоритетом 2016 року залишалась програма енергетичної ефективності корпусу ФТФ.

− Чи передбачені витрати з коштів Фонду для обдарованих студентів, викладачів?

− У 2016 р. з ініціативи випускників ФТФ 1991 року розпочато програму фінансування соціальної стипендії для студентів ФТФ. З 1 вересня 2016 року таку стипендію отримує студент третього курсу Олександр Гончаров, який походить з окупованої території. 2016 року випускники фізтеху профінансували транспортні витрати для поїздки команди Харкова (України) на 29-й Міжнародний турнір юних фізиків, де старшокласники вперше в історії турнірів вибороли бронзові нагороди!

− Скільки доброчинців нині у фонді? Хто ці люди?

− До роботи Фонду за ці два з половиною роки долучились у різний спосіб понад 150 осіб. В основному, це випускники факультету. Участь теперішніх студентів більше полягає в організаційних зусиллях, але кілька студентів також внесли і кошти. Важливо, що до діяльності Фонду залучені випускники фізтеху, які працюють в Україні та по всьому світі в провідних університетах та наукових центрах. Своїми порадами та досвідом вони допомагають керівництву Фонду правильно орієнтуватись у напрямках своєї діяльності. Серед доброчинців і члени почесної наглядової ради Фонду − фактично, це всі наші випускники, яких було обрано до Національної академії наук України, зокрема, члени наглядової ради академіки М. Ф. Шульга та М. О. Азарєнков, член-кореспондент НАНУ В. М. Воєводін.

− Ігоре Олександровичу, чи потрібні такі фонди іншим факультетам? І з чого, на Вашу думку, треба починати у роботі зі створення благодійних фондів?

− Університет сильний тим, зокрема, що його факультети неповторні, не схожі один на одного. На мій погляд, такі фонди в тій чи іншій формі неминуче виникнуть на всіх факультетах, але кожен факультет прийде до цього сам. Тут не можу бути зрівнялівки. До речі, в університеті існує загальноуніверситетська асоціація випускників, в якої є чудовий сайт, досвід роботи, які могли б стати гарним стартовим майданчиком, у тому числі для проектів, подібних тому, що є на ФТФ.

Будь-яка справа починається з кадрів. Передовсім, ми домовились із відомими випускниками, яких я вже згадував, про участь у роботі Фонду в ролі наглядової ради, з тими, хто став засновниками доброчинної громадської організації, хто був готовий внести перші кошти на доброчинні справи. Друге, ми домовились із випускниками, які працюють в юридичній сфері про те, що вони нададуть юридичну допомогу в створенні установчих документів та їх реєстрації… В нашому Фонді немає бухгалтерії, але в принципі, вона могла б бути, що дало б Фонду більші можливості; в ідеалі ці функції могли би взяти на себе випускники, які мають відповідну освіту та досвід. Скажімо, в нашому випадку фінансові звіти складає одна з аспіранток ФТФ, яка має економічну освіту.

Наскільки мені відомо, в структурі багатьох закордонних університетів створено спеціальні підрозділи, які підтримують зв'язок з випускниками, що дає широкі можливості обом сторонам: випускникам і, особливо, університетам.

Після нашої розмови з Ігорем Олександровичем хочеться резюмувати: навчайтеся, спілкуйтеся з іншими людьми з цілого світу, працюйте та досягайте поставлених цілей. Адже справжній успіх − це допомагати іншим бути успішними.

Л. МОРСЬКА.