Четвер, травня 19, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Початок весняного семестру

Жаринка пізнання у скриньці «Нартексу»

Кожному добре відомий давньогрецький міф про Прометея, який викрав вогонь з Олімпу і віддав його людям, за що й був покараний мстивим Зевсом.

Кожному добре відомий давньогрецький міф про Прометея, який викрав вогонь з Олімпу і віддав його людям, за що був покараний мстивим Зевсом. Однак, якщо сам зміст легенди відомий майже всім, то інші подробиці здебільшого залишаються поза увагою читачів. Численні зображення, зазвичай, малюють, як Прометей спускається до людей з Олімпу із запаленим смолоскипом у руках. Насправді ж  міф свідчить, що викрадач був значно обережнішим і намагався не привертати до себе зайвої непотрібної уваги. Запаливши факел від сонячної вогняної колісниці, титан швидко загасив його, відколовши від недогарка невелику жаринку, яку обережно сховав у товстій порожнистій стеблині величезного фенхеля, або ферули - рослини родини парасолькових або окружкових, що могла сягати 3-4 метрів заввишки. Давні греки називали цю розповсюджену в ареалі античного Середземномор’я рослину нартексом, і саме це слово було взято за назву наукового товариства школярів «Нартекс», заснованого 2000 р. на базі Школи мистецтв Харківської міської ради. Вибір назви товариства, як бачимо, був не випадковим, символізуючи вмістилище жаринки знань, що мала дбайливо передаватися від педагогів до учнів. Однак давньогрецьке слово «нартекс» мало й інші значення, не менш важливі за своєю символічністю. Так позначали також шкатулку, скриньку, використовувану для зберігання дорогоцінних речовин.

Храм науки, Університет, тож не дивно, що засновниця товариства «Нартекс» Школа мистецтв вивела на новий рівень співпрацю із Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна. 2011 року було започатковано проект «Університетська кафедра в школі», який розвивав багаторічний досвід співпраці зі школою університетської кафедри історії стародавнього світу та середніх віків. Сотні школярів пройшли через археологічні експедиції кафедри, що здійснювали розкопки, передусім, у Херсонесі Таврійському. Проведення традиційних наукових учнівських конференцій товариства «Нартекс» теж стало здійснюватися на базі Каразінського університету.

Традиційно у кінці січня в університетських стінах відбулася робота чергової конференції учнівських дослідницьких робіт, в роботі якої взяли участь 114 учнів шкіл Харкова та області. Робота конференції відбувалася на факультеті математики і інформатики та історичному факультеті. Школярі представили наукові доповіді, що викликали жваве зацікавлення. Структурні підрозділи університету: кафедри фундаментальної математики, теоретичної і прикладної інформатики, історії стародавнього світу та середніх віків, нової та новітньої історії, історії України, історії Східної Європи, українознавства, політичної соціології, а також Центру українських студій імені Д. І. Багалія, Центру краєзнавства імені П. Т. Тронька, Науково-дослідного інституту біології, Германо-слов’янської археологічної експедиції, навчально-експериментальної лабораторії фізичного факультету надали також призи - власні видання для відзначення кращих доповідачів.

Перші місця цього року здобули К. Кикоть (9 клас, ХЗОШ № 120; секція «Археологія»), А. Саєнко (11 клас, Спеціалізована школа-інтернат «Обдарованість»; секція «Філософія, культурологія та релігієзнавство»), А. Гладковська (11 клас ХЗОШ № 52; секція «Соціологія та педагогіка»); В. Гурко (11 клас Харківська гімназія № 1; секція «Всесвітня історія»), Р. Долгінцева (11 клас ХЗОШ № 64; секція «Історія України»); Д. Майстренко (Харківська гімназія № 55; секція «Краєзнавство»), О. Чаговець (10 клас, Спеціалізована школа-інтернат «Обдарованість») та О. Надьон (11 клас Коротичанського ліцею Харківської районної ради Харківської обл.), (секція «Літературознавство і мовознавство»).

Ось так відкривається символічна скринька «Нартекса», що зберігає жаринку пізнання мислячої тростини на вході до вимогливого Храму науки.

Доц. А. ДОМАНОВСЬКИЙ,

кафедра  історії стародавнього світу та середніх віків.