Вівторок, травня 24, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Щоб Ви знали!

У науковій школі «CERN»

ВІД РЕДАКЦІЇ. Першокурсники Каразінського університету, призери ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України стали учасниками ІV Наукової школи з фізики на базі Європейської організації ядерних досліджень «CERN», що проходила у м. Женева (Швейцарія). Таку можливість надав Національний центр «Мала академія наук України». Серед 16-ти обдарованих випускників з усієї країни, п’ятеро - студенти КАРАЗІНСЬКОГО: Артур КУЛІКОВ, Роман СКУРІХІН, Єлизавета ПОПОВА, Станіслав МІНАКОВ - першокурсники факультету математики і інформатики, Антон КАТРУХА - першокурсник фізико-технічного факультету.

У науковій школі юні винахідники ознайомились з перспективними напрямами наукових досліджень у галузі фізики високих енергій, відвідали наукові установи та експериментальні лабораторії CERN, взяли участь у лекційних і практичних заняттях. «Більшість лекцій викладали працівники CERN з України та Росії російською мовою, але деякі лекції були англійською. Наша група відвідала лабораторії і виробничі приміщення, у тому числі й універсальні детектори Великого адронного коллайдера ATLAS і CMS. В одній із лабораторій нам дозволили спорудити свою власну камеру Вільсона на основі охолодження сухим льодом, попередньо розповівши нам про принцип її роботи, історію відкриття, про техніку безпеки при її виготовленні. Ми спостерігали за треками, що залишились від різних часток у парах спеціального спирту. Потім ми ділилися досвідом, якого роду треки ми бачили, і намагалися їх намалювати на дошці, а також передбачити, якій частці вони відповідають. На даху одного із будинків через телескоп ми навіть бачили Сатурн і поверхню Місяця. Цікаво було відвідати штаб-квартиру ООН, походити вулицями Женеви і подивитися на її архітектурні пам'ятки. Це була незабутня подорож!», - ділиться враженнями Антон КАТРУХА.

Усі призери ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України захищали свої роботи, провівши неабиякі дослідження. Так, наприклад, Єлизавета ПОПОВА писала наукову роботу з теми «Розробка мобільного кросплатформенного веб-додатку з використанням ionic framework». Дівчина проаналізувала існуючі підходи до розробки мобільних додатків і зробила логічну гру, що розвиває алгоритмічне мислення. Ця робота принесла Єлизаветі перше місце у м. Києві. Антон КАТРУХА виявив вплив іонної імплантації на теплопровідність та інші фізичні властивості металів. Провівши низку експериментів, він побачив, що іонно-модифікована сталь має деякі переваги в порівнянні з необробленою. Її кращі характеристики, такі як збільшення потужності, температури поверхні і ефективності дозволяють рекомендувати її для виробництва конвекторів і інфрачервоних обігрівачів. Тема його наукової роботи: «Використання іонних імплантатів в якості нагрівачів». У Всеукраїнському етапі МАН хлопець здобув друге місце.

Віват, студентам Каразінського!

А. ОРЛОВА