Неділя, травня 29, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Члени Наглядової ради

Університет  на правильному шляху!


ВІД РЕДАКЦІЇ.  Продовжуємо розповідати про новий склад Наглядової ради університету. На урочистостях у лютому 2015 р. з нагоди 210-річчя заснування Каразінського університету  було представлено новий її склад. Сьогодні наш кореспондент Анна КОЗЛОВА зустрілася із академіком НАН України Іваном Матвійовичем НЕКЛЮДОВИМ, генеральним директором Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут».

- Іване Матвійовичу, редакція газети «Харківський університет» щиро вдячна Вам за надану можливість зустрітися з Вами. Адже сьогодні у Вашому житті така визначна подія - 80-річчя від дня народження. Прийміть найтепліші і найщиріші вітання від читачів багатотисячного колективу викладачів та студентів Харківського університету.

- Від щирого серця вдячний за вітання. Мені дуже приємно, що спільнота університету обрала мене членом Наглядової ради такого славетного університету. Це  - висока честь! Отож,  що від мене залежить,  те і будемо робити.

- Ви навчались у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна?

- Ні, я закінчив фізико-математичний факультет Харківського педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди.

- Розкажіть,будь ласка, що Вам найбільше запам’яталося із часів Вашого студентства?

- Роки студентства і аспірантури незабутні! Того часу на фізико-математичному факультеті Харківського педагогічного інституту працювали відомі фізики і математики - Рувін Йосипович Гарбер, Віктор Петрович Шестопалов, Олександр Олександрович Галкін, Зиновій Самойлович Агранович, Володимир Олександрович Марченко, Марк Яковлевич Азбель, Йосип Абрамович Гіндин, Павло Іванович Погожев. В аспірантурі я навчався у професора Р. І. Гарбера на кафедрі загальної фізики і тоді ж отримав посаду молодшого наукового співробітника в Українському фізико-технічному інституті в лабораторії кристалів відділу Бориса Григоровича Лазарєва. Тоді я працював над дослідженням фізичної природи програмного ущільнення кристалічних матеріалів та вивченням можливостей використання цього методу ущільнення у різних галузях техніки. З цієї теми була і моя кандидатська дисертація.

ЩОБ ВИ ЗНАЛИ: Іван Матвійович Неклюдов народився 10 лютого 1935 р. у с. Сурково Шебекінського району Бєлгородської області. В 1955 р. закінчив з відзнакою фізико-математичний факультет Харківського педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди. Навчання в  аспірантурі завершив захист в 1964 р.  кандидатської дисертації. В 1975 р. - успішний захист докторської дисертації. З цього ж року - начальник відділу фізики радіаційних явищ та радіаційного матеріалознавства. На рахунку вченого, видатного науковця в галузі міцності та пластичності матеріалів, радіаційної фізики твердого тіла та радіаційного матеріалознавства 1100 наукових статей та 37 монографій, навчальних посібників. Отримано понад 60 авторських свідоцтв та патентів, підготовлено  12 докторів наук і 31 кандидатів наук. У 1998 р. Указом Президента України проф. І.М. Неклюдову присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Іван Матвійович багато років читає спецкурси з фізики міцності та пластичності, радіаційного матеріалознавства у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна і Бєлгородському державному університеті. З 2004 року Іван Матвійович Неклюдов - академік-секретар Відділення ядерної фізики та енергетики Національної академії наук України, виконуючий обов’язки генерального директора Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут». Він також є академіком Академії інженерних наук Російської Федерації, Петровської академії наук та мистецтв, Академії наук прикладної радіоелектроніки України, Росії, Білорусі.

- Іване Матвійовичу, на чому зараз зосереджені Ваші наукові інтереси?

- Я працюю над вирішенням проблем підвищення безпеки і подовження ресурсу роботи блоків атомних електростанцій України, створенням реакторних матеріалів нового покоління з високою радіаційною стійкістю та над розвитком і застосуванням сучасних методів ядерної фізики в економіці та промисловості України.

- Харківському національному університету імені В.Н. Каразіна цього року виповнюється 210 років. Ми увійшли до 500 кращих університетів світу…Що Ви можете сказати з цього приводу?

- Харківський університет - один із найкращий університетів України, цьому є безліч підтверджень. Я бачу для нього тільки світле майбутнє, бо заклад має дуже потужні кадри і готує талановиту молодь. Каразінський зараз на правильному шляху! Університету - процвітання та подальшого розвитку! Газеті - збільшення кількості читачів.

- Дякуємо, Іване Матвійовичу!