Четвер, червня 30, 2022

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Honoris causa

Honoris causa

Vivat professore!


У вересні польський вчений та економіст Лєшек БАЛЬЦЕРОВИЧ відвідав Харківський університет, і того ж дня відбулася церемонія його посвяти в Honoris causa.

Оголосив рішення Вченої Ради ректор, академік В. С. БАКІРОВ: «Беручи до уваги заслуги професора Лєшека Больцеровича у розвитку економічно-наукової думки, згідно із Статутом університету і Положенням про надання почесних звань, надати професору Л. Бальцеровичу звання «Почесний доктор Харківського національного університету імені Каразіна». Рішення прийнято одноголосно».

Лєшек Бальцерович народився 19 січня 1947 р. у Ліпно, що у Вроцлавському воєводстві. З відзнакою закінчив факультет зовнішньої торгівлі Головної школи планування і статистики у Варшаві, де потім працював науковим співробітником і захистив докторську дисертацію. У 1989 році Бальцерович увійшов до складу першого уряду «Солідарності» і обійняв посаду віце-прем'єра і міністра фінансів в уряді Тадеуша Мазовецького.

Бальцерович є одним з ініціаторів та організаторів економічних реформ у Польщі. Його план швидкого переходу держави від комуністичної економіки, заснованої на державній власності та централізованому плануванні, до капіталістичної ринкової економіки відомий під назвою «шокова терапія» або «План Бальцеровича». Реформи передбачали можливість державного підприємства оголошувати банкрутство, хоча до цього підприємство могло існувати навіть за відсутності ефективності та підзвітності. Також національному центральному банку було заборонено фінансувати дефіцит державного бюджету і випускати нову валюту, скасовано пільгове кредитування державних компаній і прив'язано відсотки до інфляції.

З 10 січня 2001 по 10 січня 2007 Лєшек Бальцерович був Головою Національного банку Польщі, а у 2000-2002 роках - радником Президента Грузії Едуарда Шеварднадзе з економічних питань. Також він був обраний членом Групи авторитетів Міжнародного інституту фінансів. У 2005 р. президент Польщі Олександр Кваснєвський вручив Бальцеровичу вищу нагороду країни - Орден Білого орла. Аналітичний центр European enterpris institute присвоїв йому титул «найбільшого реформатора в країнах Євросоюзу». У 2008 році Лєшек Бальцерович став одним із 8 членів Європейської експертної групи з розробки рекомендацій щодо запобігання наслідків світової фінансової кризи в країнах Євросоюзу.

…Після церемонії нагородження почесний професор прочитав для студентів та викладачів університету лекцію «Шляхи посткомуністичних країн до ринкової економіки. Порівняльний аналіз».

Будьте уважними, шановні читачі. І в нинішньому навчальному році редакція продовжуватиме публікувати розповіді про почесних докторів Харківського університету.


С. ШКУРАЙ.